Zmiany wprowadzone

$h=Rowerowy i pieszy budżet obywatelski
$k=budzet partycypacyjny, warszawa, zaproszenia$k=
$a=Robert Buciak, Paweł Ziniewicz
$d=2019.09.06
$z=$z=1
$o=
$b=

#Najciekawsze projekty

<b>Od 6 do 23 września 2019 r. możesz zagłosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na rok 2020.</b> Wśród nich są dobre i ważne projekty piesze, rowerowe, bezpieczeństwa ruchu drogowego czy zieleni miejskiej. Na stronie <b>
http://budzet2020.zm.org.pl
</b> zebraliśmy te projekty, które uważamy za najciekawsze, najbardziej efektywne i innowacyjne. Projekty te przeszły już weryfikację formalną i szczegółową. Przed nimi najważniejszy etap - głosowanie mieszkańców. <b>Wykorzystaj swój głos i namów do tego innych!</b>

W tym roku obowiązują nowe reguły. Po raz pierwszy można głosować na projekty dotyczące całego miasta. W tej puli masz do dyspozycji 10 głosów i tyle projektów wspieramy.

Z kolei w dzielnicach nie ma podziału na obszary. W każdej dzielnicy jest jedna lista do głosowania. Możesz zagłosować w jednej z nich na maksymalnie 15 projektów. W każdej wybraliśmy te najlepsze.

targowa-168-0251.jpg
Dzięki poprzednim edycjom budżetu partycypacyjnego wyznaczono m.in. pasy rowerowe na Ochocie, Targówku Mieszkaniowym i na Żoliborzu, zalegalizowano dwukierunkowy ruch rowerów na wybranych ulicach jednokierunkowych w Śródmieściu, na Ochocie i w Ursusie, wybudowano nowe chodniki i drogę rowerową na Mokotowie, wydzielono drogę rowerową z jezdni i wyniesiono przejście dla pieszych na Żoliborzu, czy wreszcie - zasadzono drzewa na Świętokrzyskiej i placu Powstańców.

Teraz na projekty pasów i dróg dla rowerów, uspokojenia ruchu, nasadzeń zieleni możesz głosować we wszystkich dzielnicach Warszawy. W tym roku szczególnie polecamy projekty ogólnomiejskie, w tym najbardziej medialny <q>Cztery letnie skwery na Placu Teatralnym i ulicy Senatorskiej zamiast parkingów</q>. Zielone Mazowsze 20 lat temu zorganizowało pierwszy happening postulujący zamianę asfaltowych placów stolicy na zielone place dla pieszych. Dzięki temu projektowi mieszkanki i mieszkańcy Warszawy po raz pierwszy będą mogli zagłosować za prototypem takiego rozwiązania.

W tym roku stosunkowo mało jest projektów dróg dla rowerów. Zawinili tu parlamentarzyści, Regionalna Izba Obrachunkowa i urzędnicy. Ustawowe zapisy o budżecie obywatelskim są niejasne. Interpretacja RIO w Warszawie narzuca, że projekty muszą być ukończone w rok. Urzędnicy wystraszyli się konsekwencji nie ukończenia projektów przez 12 miesięcy (co do tej pory było powszechną praktyką) i odrzucali wszystkie duże inwestycje. Tradycją jest też ignorowanie przez urzędników regulaminu podczas weryfikacji. Wiele projektów odrzucono, bo nie podobały się urzędnikom. Jeśli nie znajdziesz ciekawego projektu w swojej dzielnicy, zapraszamy do głosowania <?php make_link('a', 'bp2020.mokotow'); ?>na Mokotowie</a>. Tutaj jest szansa na budowę dojazdów rowerami do Mordoru. Można zagłosować na budowę ścieżek na Domaniewskiej i Konstruktorskiej. W poprzednich latach przez proces weryfikacji przeszło tu szereg wartościowych projektów, takich jak pasy rowerowe na ul. Św. Bonifacego czy wyniesione przejścia i przejazdy.

#Jak głosować?

Zachęcamy do zapoznania się z opisami projektów i poparcia ich w głosowaniu we wrześniu. Przypominamy, możesz zagłosować na 10 projektów ogólnomiejskich i w jednej dzielnicy na maksymalnie 15 projektów. Nie musi to być dzielnica, w której mieszkasz. Wartość projektów nie ma w tym roku znaczenia.

Pamiętaj - głosować może każdy mieszkaniec Warszawy - również niepełnoletni. Nie trzeba być zameldowanym. Głosować można osobiście w <a href="http://twojbudzet.um.warszawa.pl/aktualnosci/wydarzenia/punkty-g-osowania-papierowego">punktach głosowania papierowego (w tym urzędach dzielnic)</a> lub przez Internet na stronie:

http://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/welcome


#Zobacz także

Więcej informacji o budżecie partycypacyjnym w Warszawie można znaleźć na stronie:
http://twojbudzet.um.warszawa.pl

Strony archiwalne:

http://budzet2019.zm.org.pl

http://budzet2018.zm.org.pl

http://budzet2017.zm.org.pl

http://budzet2016.zm.org.pl

http://budzet2015.zm.org.pl

Zmiany oczekujace na akceptacje

Brak zmian.